Postinumeroalue · Taivalkoski

93400 Taivalkoski Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 780koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 830 €−13 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 93400 Taivalkoski Keskus asui 2 780 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 1 308,4 km², joten asukkaita on 2,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 830 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 263. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 6 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 17,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 395 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 70 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 93400 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 830 €
Keskitulo, asukkaat24 942 €
Mediaanitulo, taloudet34 483 €
Keskitulo, taloudet40 913 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %67 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,5 %
16–194,2 %
20–296,2 %
30–3910,0 %
40–498,6 %
50–5912,3 %
60–6918,7 %
70–7915,9 %
80+9,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 313 henkeä).

Vain perusaste24,5 %
Ylioppilastutkinto1,9 %
Ammatillinen53,3 %
Alempi korkeakoulu16,0 %
Ylempi korkeakoulu4,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,3 %
Työttömät6,9 %
Opiskelijat5,9 %
Eläkeläiset39,4 %
Lapset 0–1412,9 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 395
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa70 %
Vuokra-asunnoissa28 %
Yksinasuvien taloudet46 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko87,3 m²
Asumisväljyys46,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja19 %
Kesämökit490
Työpaikat alueella917

Taivalkoski: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Taivalkoski

  1. 93420 Jurmu24 288 €
  2. 93540 Tyrövaara23 614 €
  3. 93440 Loukusa22 081 €
  4. 93470 Inget20 487 €
  5. 93590 Vanhala20 232 €

Lähimmät postinumerot

  1. 93290 Pintamo24 150 €
  2. 93350 Jaurakkajärvi19 684 €
  3. 93390 Puhoskylä18 002 €
  4. 93420 Jurmu24 288 €
  5. 93440 Loukusa22 081 €
  6. 93470 Inget20 487 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.