Postinumeroalue · Simo

95200 Simo Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 117koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 180 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95200 Simo Keskus asui 1 117 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 295,9 km², joten asukkaita on 3,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 180 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 162. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 8 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 581 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 79 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95200 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 180 €
Keskitulo, asukkaat25 758 €
Mediaanitulo, taloudet36 148 €
Keskitulo, taloudet41 997 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %67 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,8 %
16–194,6 %
20–295,5 %
30–396,9 %
40–499,7 %
50–5912,4 %
60–6918,5 %
70–7919,1 %
80+12,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (971 henkeä).

Vain perusaste27,7 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen49,4 %
Alempi korkeakoulu15,4 %
Ylempi korkeakoulu5,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,8 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat5,2 %
Eläkeläiset45,0 %
Lapset 0–149,8 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat581
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa79 %
Vuokra-asunnoissa19 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko92,8 m²
Asumisväljyys52,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit278
Työpaikat alueella461

Simo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Simo

  1. 95220 Simoniemi28 621 €
  2. 95230 Maksniemi27 134 €
  3. 95210 Filpus26 567 €
  4. 95225 Viantie25 496 €
  5. 95270 Yli-Kärppä – Tainionjoki23 303 €
  6. 95255 Alaniemi23 298 €
  7. 95260 Tainionjoki21 646 €

Lähimmät postinumerot

  1. 95110 Kuivaniemi kk22 989 €
  2. 95130 Hyryoja26 866 €
  3. 95160 Oijärvi – Lamminperä19 432 €
  4. 95210 Filpus26 567 €
  5. 95220 Simoniemi28 621 €
  6. 95225 Viantie25 496 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.