Postinumeroalue · Ylitornio

95675 Meltosjärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat91koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 257 €−23 % vs. koko maa
Keski-ikä65 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95675 Meltosjärvi (Ylitornio) asui 91 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 65 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 208,4 km², joten asukkaita on 0,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 257 € vuodessa verojen jälkeen, 23 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 780. korkein 2 927 alueesta ja 13. kunnan 13 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 63 asuntokuntaa, keskimäärin 1,40 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95675 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 257 €
Keskitulo, asukkaat24 089 €
Mediaanitulo, taloudet26 739 €
Keskitulo, taloudet33 323 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

34 %54 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–154,4 %
16–190,0 %
20–294,4 %
30–391,1 %
40–4913,2 %
50–5913,2 %
60–6911,0 %
70–7925,3 %
80+27,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (87 henkeä).

Vain perusaste32,2 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen40,2 %
Alempi korkeakoulu20,7 %
Ylempi korkeakoulu6,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset19,8 %
Työttömät9,9 %
Opiskelijat0,0 %
Eläkeläiset63,7 %
Lapset 0–144,4 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat63
Henkeä / asuntokunta1,40
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa16 %
Yksinasuvien taloudet63 %
Lapsitaloudet3 %
Asuntojen keskikoko81,8 m²
Asumisväljyys61,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit69
Työpaikat alueella10

Ylitornio: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ylitornio

  1. 95615 Pekanpää26 998 €
  2. 95630 Kuivakangas26 609 €
  3. 95655 Etelä-Portimojärvi24 433 €
  4. 95610 Kainuunkylä24 190 €
  5. 95600 Ylitornio Keskus23 714 €
  6. 95680 Lohijärvi23 215 €
  7. 97250 Raanujärvi23 069 €
  8. 95635 Kaulinranta22 132 €
  9. 95620 Aavasaksa22 095 €
  10. 95670 Pessalompolo21 514 €
  11. 95660 Kantomaanpää20 751 €
  12. 95690 Mellakoski20 379 €

Lähimmät postinumerot

  1. 95655 Etelä-Portimojärvi24 433 €
  2. 95660 Kantomaanpää20 751 €
  3. 95670 Pessalompolo21 514 €
  4. 95680 Lohijärvi23 215 €
  5. 95690 Mellakoski20 379 €
  6. 95700 Pello Keskus23 624 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.