Postinumeroalue · Rovaniemi
96700 Niskanperä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 96700 Niskanperä (Rovaniemi) asui 736 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 41 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 63,7 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 30 814 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % enemmän kuin koko maassa. Se on 221. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 44 postinumeroalueesta.
27 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 42 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 6,1 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 288 asuntokuntaa, keskimäärin 2,60 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (565 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Rovaniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Rovaniemi
- 96600 Koskenkylä31 525 €
- 96460 Pöykkölä31 106 €
- 96190 Lapinrinne – Ahokangas30 265 €
- 96900 Saarenkylä30 087 €
- 97110 Rautionsaari29 654 €
- 96800 Ylikylä – Patosaari29 495 €
- 97220 Sinettä29 430 €
- 97130 Hirvas28 707 €
- 96960 Someroharju28 232 €
- 96910 Syväsenvaara28 229 €
- 97610 Oikarainen28 203 €
- 97170 Jaatila27 794 €
Lähimmät postinumerot
- 96460 Pöykkölä31 106 €
- 96500 Korkalovaara25 602 €
- 96600 Koskenkylä31 525 €
- 96800 Ylikylä – Patosaari29 495 €
- 96900 Saarenkylä30 087 €
- 96910 Syväsenvaara28 229 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.