Postinumeroalue · Kittilä

99130 Sirkka – Rauhala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 369koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 309 €+11 % vs. koko maa
Keski-ikä38 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut32 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 99130 Sirkka – Rauhala (Kittilä) asui 1 369 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 38 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 534,2 km², joten asukkaita on 2,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 309 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % enemmän kuin koko maassa. Se on 402. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 17 postinumeroalueesta.

25 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 685 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 51 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 99130 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 309 €
Keskitulo, asukkaat33 150 €
Mediaanitulo, taloudet44 518 €
Keskitulo, taloudet54 846 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %63 %25 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,0 %
16–193,4 %
20–2914,1 %
30–3921,6 %
40–4915,9 %
50–5913,0 %
60–6910,1 %
70–794,2 %
80+1,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 126 henkeä).

Vain perusaste16,6 %
Ylioppilastutkinto7,1 %
Ammatillinen44,5 %
Alempi korkeakoulu23,3 %
Ylempi korkeakoulu8,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset65,3 %
Työttömät2,8 %
Opiskelijat3,7 %
Eläkeläiset10,3 %
Lapset 0–1415,3 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat685
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa51 %
Vuokra-asunnoissa47 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko78,7 m²
Asumisväljyys40,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja20 %
Kesämökit2 323
Työpaikat alueella1 393

Kittilä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kittilä

  1. 99140 Köngäs – Hanhivaara31 590 €
  2. 99100 Kittilä Keskus27 900 €
  3. 99110 Kaukonen27 106 €
  4. 99280 Tepsa25 569 €
  5. 97470 Alakylä – Sailehto25 397 €
  6. 99150 Tepasto24 556 €
  7. 99250 Kiistala – Jeesiöjärvi23 810 €
  8. 99190 Hanhimaa23 160 €
  9. 99120 Kallo21 982 €
  10. 99230 Jeesiöjärvi21 593 €
  11. 97420 Lohiniva20 857 €
  12. 99290 Kelontekemä20 712 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 99100 Kittilä Keskus27 900 €
  2. 99110 Kaukonen27 106 €
  3. 99120 Kallo21 982 €
  4. 99135 Rauhala–
  5. 99140 Köngäs – Hanhivaara31 590 €
  6. 99150 Tepasto24 556 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.