Postinumeroalue · Muonio

99320 Kätkäsuvanto

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat119koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 932 €+2 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut31 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 99320 Kätkäsuvanto (Muonio) asui 119 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 128,3 km², joten asukkaita on 0,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 932 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 930. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 6 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 55 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 99320 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 932 €
Keskitulo, asukkaat31 395 €
Mediaanitulo, taloudet41 122 €
Keskitulo, taloudet54 650 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %60 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,6 %
16–195,0 %
20–293,4 %
30–3910,1 %
40–4912,6 %
50–5911,8 %
60–6911,8 %
70–7921,8 %
80+5,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (95 henkeä).

Vain perusaste17,9 %
Ylioppilastutkinto1,1 %
Ammatillinen50,5 %
Alempi korkeakoulu20,0 %
Ylempi korkeakoulu10,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,8 %
Työttömät1,7 %
Opiskelijat9,2 %
Eläkeläiset31,1 %
Lapset 0–1416,8 %
Muut3,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat55
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet24 %
Asuntojen keskikoko100,9 m²
Asumisväljyys49,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit65
Työpaikat alueella13

Muonio: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Muonio

  1. 99360 Kangosjärvi26 792 €
  2. 95940 Tapojärvi26 524 €
  3. 99300 Muonio Keskus26 352 €
  4. 99310 Yli-Muonio23 975 €
  5. 95950 Kihlanki – Tapojärvi22 296 €
  6. 99330 Pallastunturi–

Lähimmät postinumerot

  1. 99290 Kelontekemä20 712 €
  2. 99300 Muonio Keskus26 352 €
  3. 99310 Yli-Muonio23 975 €
  4. 99330 Pallastunturi–
  5. 99340 Raattama – Pallastunturi20 662 €
  6. 99360 Kangosjärvi26 792 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.