Postinumeroalue · Inari
99910 Kaamanen – Partakko
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 99910 Kaamanen – Partakko (Inari) asui 152 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 1 786,4 km², joten asukkaita on 0,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 538 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 605. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 7 postinumeroalueesta.
12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 11,1 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 87 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 69 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (137 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Inari: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Inari
- 99830 Saariselkä28 492 €
- 99800 Ivalo27 060 €
- 99870 Inari Keskus – Lemmenjoki26 286 €
- 99930 Sevettijärvi – Näätämö25 463 €
- 99860 Nellim24 561 €
- 99885 Lemmenjoki17 293 €
- 99940 Näätämö–
Lähimmät postinumerot
- 99860 Nellim24 561 €
- 99870 Inari Keskus – Lemmenjoki26 286 €
- 99885 Lemmenjoki17 293 €
- 99930 Sevettijärvi – Näätämö25 463 €
- 99940 Näätämö–
- 99950 Karigasniemi25 625 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.