Postinumeroalue · Vantaa

01400 Rekola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat9 822koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 767 €+5 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 01400 Rekola (Vantaa) asui 9 822 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 5,7 km², joten asukkaita on 1 714 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 767 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % enemmän kuin koko maassa. Se on 706. korkein 2 927 alueesta ja 25. kunnan 36 postinumeroalueesta.

22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 4 700 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 46 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 01400 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 767 €
Keskitulo, asukkaat30 001 €
Mediaanitulo, taloudet41 402 €
Keskitulo, taloudet50 079 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %59 %22 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,2 %
16–194,9 %
20–2911,8 %
30–3914,2 %
40–4914,9 %
50–5913,2 %
60–6910,1 %
70–798,8 %
80+4,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (7 894 henkeä).

Vain perusaste26,8 %
Ylioppilastutkinto7,3 %
Ammatillinen33,2 %
Alempi korkeakoulu21,4 %
Ylempi korkeakoulu11,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,3 %
Työttömät6,9 %
Opiskelijat8,0 %
Eläkeläiset19,8 %
Lapset 0–1416,1 %
Muut3,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat4 700
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa46 %
Vuokra-asunnoissa53 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko72,5 m²
Asumisväljyys35,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja55 %
Kesämökit5
Työpaikat alueella3 111

Vantaa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vantaa

  1. 01690 Ylästö37 792 €
  2. 01490 Nikinmäki34 171 €
  3. 01630 Hämeenkylä34 137 €
  4. 01670 Vantaanlaakso33 804 €
  5. 01380 Kuusikko-Hakkila32 983 €
  6. 01520 Tammisto32 815 €
  7. 01680 Askisto32 811 €
  8. 01390 Ruskeasanta-Ilola32 781 €
  9. 01750 Keimola32 490 €
  10. 01420 Päiväkumpu32 360 €
  11. 01260 Itä-Hakkila32 258 €
  12. 01730 Vantaanpuisto31 172 €

Kaikki 36 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 01370 Jokiniemi26 053 €
  2. 01380 Kuusikko-Hakkila32 983 €
  3. 01390 Ruskeasanta-Ilola32 781 €
  4. 01420 Päiväkumpu32 360 €
  5. 01450 Korso28 250 €
  6. 01480 Mikkola26 779 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.