Postinumeroalue · Vantaa

01420 Päiväkumpu

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 122koko maa 5 635 971
Mediaanitulo32 360 €+23 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut41 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 01420 Päiväkumpu (Vantaa) asui 3 122 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 3,9 km², joten asukkaita on 797 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 32 360 € vuodessa verojen jälkeen, 23 % enemmän kuin koko maassa. Se on 101. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 36 postinumeroalueesta.

36 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 41 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 160 asuntokuntaa, keskimäärin 2,70 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 01420 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat32 360 €
Keskitulo, asukkaat35 955 €
Mediaanitulo, taloudet68 333 €
Keskitulo, taloudet73 660 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

14 %50 %36 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1520,4 %
16–195,9 %
20–296,2 %
30–3911,7 %
40–4914,3 %
50–5915,8 %
60–6914,1 %
70–798,5 %
80+3,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 377 henkeä).

Vain perusaste19,7 %
Ylioppilastutkinto7,2 %
Ammatillinen32,6 %
Alempi korkeakoulu25,8 %
Ylempi korkeakoulu14,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,3 %
Työttömät4,4 %
Opiskelijat8,1 %
Eläkeläiset18,4 %
Lapset 0–1419,0 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 160
Henkeä / asuntokunta2,70
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa11 %
Yksinasuvien taloudet16 %
Lapsitaloudet35 %
Asuntojen keskikoko109,6 m²
Asumisväljyys41,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit8
Työpaikat alueella302

Vantaa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vantaa

  1. 01690 Ylästö37 792 €
  2. 01490 Nikinmäki34 171 €
  3. 01630 Hämeenkylä34 137 €
  4. 01670 Vantaanlaakso33 804 €
  5. 01380 Kuusikko-Hakkila32 983 €
  6. 01520 Tammisto32 815 €
  7. 01680 Askisto32 811 €
  8. 01390 Ruskeasanta-Ilola32 781 €
  9. 01750 Keimola32 490 €
  10. 01260 Itä-Hakkila32 258 €
  11. 01730 Vantaanpuisto31 172 €
  12. 01230 Vaarala30 908 €

Kaikki 36 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 01380 Kuusikko-Hakkila32 983 €
  2. 01390 Ruskeasanta-Ilola32 781 €
  3. 01400 Rekola27 767 €
  4. 01450 Korso28 250 €
  5. 01480 Mikkola26 779 €
  6. 01490 Nikinmäki34 171 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.