Postinumeroalue · Loviisa

07700 Koskenkylän saha-alue

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 161koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 429 €+12 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 07700 Koskenkylän saha-alue (Loviisa) asui 1 161 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 41,0 km², joten asukkaita on 28 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 429 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % enemmän kuin koko maassa. Se on 381. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 19 postinumeroalueesta.

23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 550 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 74 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 07700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 429 €
Keskitulo, asukkaat31 072 €
Mediaanitulo, taloudet47 056 €
Keskitulo, taloudet52 277 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %61 %23 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,9 %
16–193,6 %
20–298,4 %
30–3913,6 %
40–4913,6 %
50–5912,8 %
60–6916,5 %
70–799,4 %
80+3,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (922 henkeä).

Vain perusaste23,3 %
Ylioppilastutkinto4,7 %
Ammatillinen42,8 %
Alempi korkeakoulu20,4 %
Ylempi korkeakoulu8,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset49,7 %
Työttömät4,6 %
Opiskelijat4,3 %
Eläkeläiset21,7 %
Lapset 0–1417,6 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat550
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa74 %
Vuokra-asunnoissa25 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet24 %
Asuntojen keskikoko93,9 m²
Asumisväljyys45,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja13 %
Kesämökit57
Työpaikat alueella164

Loviisa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Loviisa

  1. 07740 Gammelby29 039 €
  2. 07780 Härkäpää28 409 €
  3. 07720 Malmgård28 211 €
  4. 07955 Tesjoki27 754 €
  5. 07890 Mickelspiltom27 341 €
  6. 07870 Skinnarby27 091 €
  7. 07930 Pernaja Kirkonkylä26 927 €
  8. 07945 Kuggom26 662 €
  9. 07920 Etelä-Harju26 655 €
  10. 07960 Ahvenkoski26 632 €
  11. 07880 Liljendal Keskus26 523 €
  12. 07750 Isnäs25 917 €

Kaikki 19 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 07600 Myrskylä Keskus25 296 €
  2. 07680 Juornaankylä26 660 €
  3. 07690 Kankkila23 795 €
  4. 07720 Malmgård28 211 €
  5. 07740 Gammelby29 039 €
  6. 07750 Isnäs25 917 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.