Postinumeroalue · Loviisa

07750 Isnäs

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat516koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 917 €−2 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 07750 Isnäs (Loviisa) asui 516 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 70,8 km², joten asukkaita on 7,3 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 917 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 221. korkein 2 927 alueesta ja 13. kunnan 19 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 260 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 83 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 07750 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 917 €
Keskitulo, asukkaat28 077 €
Mediaanitulo, taloudet41 212 €
Keskitulo, taloudet46 574 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %59 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,3 %
16–192,7 %
20–296,8 %
30–3912,6 %
40–4914,0 %
50–5911,8 %
60–6914,3 %
70–7916,7 %
80+5,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (429 henkeä).

Vain perusaste31,0 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen42,9 %
Alempi korkeakoulu16,3 %
Ylempi korkeakoulu6,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,0 %
Työttömät4,8 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset29,8 %
Lapset 0–1413,2 %
Muut4,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat260
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa83 %
Vuokra-asunnoissa17 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko96,2 m²
Asumisväljyys49,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja10 %
Kesämökit612
Työpaikat alueella61

Loviisa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Loviisa

  1. 07700 Koskenkylän saha-alue29 429 €
  2. 07740 Gammelby29 039 €
  3. 07780 Härkäpää28 409 €
  4. 07720 Malmgård28 211 €
  5. 07955 Tesjoki27 754 €
  6. 07890 Mickelspiltom27 341 €
  7. 07870 Skinnarby27 091 €
  8. 07930 Pernaja Kirkonkylä26 927 €
  9. 07945 Kuggom26 662 €
  10. 07920 Etelä-Harju26 655 €
  11. 07960 Ahvenkoski26 632 €
  12. 07880 Liljendal Keskus26 523 €

Kaikki 19 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 07700 Koskenkylän saha-alue29 429 €
  2. 07720 Malmgård28 211 €
  3. 07740 Gammelby29 039 €
  4. 07780 Härkäpää28 409 €
  5. 07800 Lapinjärvi Keskus24 119 €
  6. 07810 Ingermaninkylä26 077 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.