Postinumeroalue · Loppi

12750 Pilpala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat469koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 875 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 12750 Pilpala (Loppi) asui 469 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 172,1 km², joten asukkaita on 2,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 875 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 593. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 10 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 233 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 12750 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 875 €
Keskitulo, asukkaat28 262 €
Mediaanitulo, taloudet41 466 €
Keskitulo, taloudet47 927 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %59 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,9 %
16–194,3 %
20–293,6 %
30–398,7 %
40–4913,6 %
50–5913,4 %
60–6920,5 %
70–7914,9 %
80+7,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (393 henkeä).

Vain perusaste27,7 %
Ylioppilastutkinto4,3 %
Ammatillinen46,1 %
Alempi korkeakoulu14,0 %
Ylempi korkeakoulu7,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,0 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat7,0 %
Eläkeläiset35,4 %
Lapset 0–1412,2 %
Muut4,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat233
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko106,0 m²
Asumisväljyys53,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit1 060
Työpaikat alueella70

Loppi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Loppi

  1. 12820 Räyskälä29 913 €
  2. 12520 Kormu29 621 €
  3. 12540 Launonen28 023 €
  4. 12600 Läyliäinen27 872 €
  5. 12640 Joentaka27 857 €
  6. 12950 Vojakkala-Eerolankulma26 908 €
  7. 12630 Sajaniemi26 714 €
  8. 12920 Topeno25 475 €
  9. 12700 Loppi kk24 441 €

Lähimmät postinumerot

  1. 12630 Sajaniemi26 714 €
  2. 12640 Joentaka27 857 €
  3. 12700 Loppi kk24 441 €
  4. 12820 Räyskälä29 913 €
  5. 12920 Topeno25 475 €
  6. 12950 Vojakkala-Eerolankulma26 908 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.