Postinumeroalue · Loppi

12920 Topeno

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat351koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 475 €−3 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 12920 Topeno (Loppi) asui 351 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 88,0 km², joten asukkaita on 4,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 475 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 368. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 10 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 168 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 12920 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 475 €
Keskitulo, asukkaat30 019 €
Mediaanitulo, taloudet47 176 €
Keskitulo, taloudet53 482 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %65 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,4 %
16–193,1 %
20–297,7 %
30–398,3 %
40–4912,8 %
50–5914,8 %
60–6921,1 %
70–7912,8 %
80+6,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (298 henkeä).

Vain perusaste21,8 %
Ylioppilastutkinto3,4 %
Ammatillinen47,0 %
Alempi korkeakoulu22,8 %
Ylempi korkeakoulu5,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,0 %
Työttömät4,0 %
Opiskelijat5,7 %
Eläkeläiset32,8 %
Lapset 0–1412,0 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat168
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko99,8 m²
Asumisväljyys47,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit308
Työpaikat alueella64

Loppi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Loppi

  1. 12820 Räyskälä29 913 €
  2. 12520 Kormu29 621 €
  3. 12540 Launonen28 023 €
  4. 12600 Läyliäinen27 872 €
  5. 12640 Joentaka27 857 €
  6. 12950 Vojakkala-Eerolankulma26 908 €
  7. 12630 Sajaniemi26 714 €
  8. 12750 Pilpala24 875 €
  9. 12700 Loppi kk24 441 €

Lähimmät postinumerot

  1. 12700 Loppi kk24 441 €
  2. 12750 Pilpala24 875 €
  3. 12820 Räyskälä29 913 €
  4. 12950 Vojakkala-Eerolankulma26 908 €
  5. 13100 Hämeenlinna Keskus25 260 €
  6. 13110 Kantola24 624 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.