Postinumeroalue · Kuhmoinen

17840 Harjunsalmi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat68koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 470 €−3 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut32 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 17840 Harjunsalmi (Kuhmoinen) asui 68 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 34,2 km², joten asukkaita on 2,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 470 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 369. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 7 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 33 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 17840 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 470 €
Keskitulo, asukkaat30 574 €
Mediaanitulo, taloudet36 399 €
Keskitulo, taloudet51 995 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %63 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,2 %
16–195,9 %
20–294,4 %
30–398,8 %
40–498,8 %
50–5910,3 %
60–6922,1 %
70–7919,1 %
80+7,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (56 henkeä).

Vain perusaste26,8 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen39,3 %
Alempi korkeakoulu25,0 %
Ylempi korkeakoulu7,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,8 %
Työttömät2,9 %
Opiskelijat5,9 %
Eläkeläiset41,2 %
Lapset 0–1413,2 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat33
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet48 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko102,5 m²
Asumisväljyys50,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit124
Työpaikat alueella2

Kuhmoinen: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kuhmoinen

  1. 17970 Puukkoinen28 786 €
  2. 17780 Harmoinen25 534 €
  3. 17870 Ruolahti25 305 €
  4. 17850 Pihlajakoski24 022 €
  5. 17930 Päijälä23 574 €
  6. 17800 Kuhmoinen Keskus21 569 €
  7. 17950 Kylämä–

Lähimmät postinumerot

  1. 17740 Kasiniemi-Torittu21 086 €
  2. 17780 Harmoinen25 534 €
  3. 17800 Kuhmoinen Keskus21 569 €
  4. 17850 Pihlajakoski24 022 €
  5. 17870 Ruolahti25 305 €
  6. 17930 Päijälä23 574 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.