Postinumeroalue · Kuhmoinen

17850 Pihlajakoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat67koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 022 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut35 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 17850 Pihlajakoski (Kuhmoinen) asui 67 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 100,6 km², joten asukkaita on 0,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 022 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 884. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 7 postinumeroalueesta.

24 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 35 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 41 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 17850 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 022 €
Keskitulo, asukkaat29 432 €
Mediaanitulo, taloudet38 566 €
Keskitulo, taloudet45 448 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %54 %24 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–154,5 %
16–193,0 %
20–294,5 %
30–3910,4 %
40–4910,4 %
50–5914,9 %
60–6917,9 %
70–7926,9 %
80+7,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (63 henkeä).

Vain perusaste22,2 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen42,9 %
Alempi korkeakoulu28,6 %
Ylempi korkeakoulu6,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,3 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat3,0 %
Eläkeläiset47,8 %
Lapset 0–143,0 %
Muut1,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat41
Henkeä / asuntokunta1,60
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet61 %
Lapsitaloudet7 %
Asuntojen keskikoko93,3 m²
Asumisväljyys57,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit404
Työpaikat alueella11

Kuhmoinen: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kuhmoinen

  1. 17970 Puukkoinen28 786 €
  2. 17780 Harmoinen25 534 €
  3. 17840 Harjunsalmi25 470 €
  4. 17870 Ruolahti25 305 €
  5. 17930 Päijälä23 574 €
  6. 17800 Kuhmoinen Keskus21 569 €
  7. 17950 Kylämä–

Lähimmät postinumerot

  1. 17780 Harmoinen25 534 €
  2. 17800 Kuhmoinen Keskus21 569 €
  3. 17840 Harjunsalmi25 470 €
  4. 17870 Ruolahti25 305 €
  5. 17930 Päijälä23 574 €
  6. 17950 Kylämä–

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.