Postinumeroalue · Heinola

18120 Reumasairaala-alue

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat740koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 959 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 18120 Reumasairaala-alue (Heinola) asui 740 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 5,1 km², joten asukkaita on 144 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 959 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 560. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 12 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 386 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 76 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 18120 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 959 €
Keskitulo, asukkaat27 219 €
Mediaanitulo, taloudet42 395 €
Keskitulo, taloudet44 818 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %70 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,4 %
16–192,4 %
20–294,2 %
30–397,0 %
40–4911,8 %
50–5914,3 %
60–6921,8 %
70–7920,4 %
80+6,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (645 henkeä).

Vain perusaste22,3 %
Ylioppilastutkinto2,6 %
Ammatillinen45,7 %
Alempi korkeakoulu23,6 %
Ylempi korkeakoulu5,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,3 %
Työttömät5,9 %
Opiskelijat3,8 %
Eläkeläiset41,4 %
Lapset 0–1410,1 %
Muut1,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat386
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa76 %
Vuokra-asunnoissa23 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko85,5 m²
Asumisväljyys47,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja15 %
Kesämökit5
Työpaikat alueella106

Heinola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Heinola

  1. 18600 Myllyoja27 173 €
  2. 19110 Vierumäki taajama26 087 €
  3. 19210 Lusi25 314 €
  4. 18300 Heinola kk25 038 €
  5. 19250 Syrjäkoski24 223 €
  6. 18150 Jyränkö23 943 €
  7. 18100 Heinola Keskus23 834 €
  8. 19260 Paaso-Syrjäkoski22 879 €
  9. 18200 Kaakonlampi-Pyhätön22 221 €
  10. 18130 Tommola-Sahanniemi21 465 €
  11. 19120 Vierumäki urheiluopisto19 692 €

Lähimmät postinumerot

  1. 17950 Kylämä–
  2. 17970 Puukkoinen28 786 €
  3. 18100 Heinola Keskus23 834 €
  4. 18130 Tommola-Sahanniemi21 465 €
  5. 18150 Jyränkö23 943 €
  6. 18200 Kaakonlampi-Pyhätön22 221 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.