Postinumeroalue · Heinola

19210 Lusi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat392koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 314 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 19210 Lusi (Heinola) asui 392 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 120,3 km², joten asukkaita on 3,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 314 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 436. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 12 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 192 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 19210 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 314 €
Keskitulo, asukkaat29 620 €
Mediaanitulo, taloudet41 734 €
Keskitulo, taloudet49 969 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %58 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,3 %
16–194,3 %
20–293,8 %
30–397,4 %
40–4914,5 %
50–5914,8 %
60–6916,3 %
70–7917,6 %
80+5,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (323 henkeä).

Vain perusaste24,8 %
Ylioppilastutkinto3,1 %
Ammatillinen46,7 %
Alempi korkeakoulu17,0 %
Ylempi korkeakoulu8,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,6 %
Työttömät5,6 %
Opiskelijat5,1 %
Eläkeläiset32,9 %
Lapset 0–1413,8 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat192
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko101,6 m²
Asumisväljyys51,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit508
Työpaikat alueella74

Heinola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Heinola

  1. 18600 Myllyoja27 173 €
  2. 19110 Vierumäki taajama26 087 €
  3. 18300 Heinola kk25 038 €
  4. 18120 Reumasairaala-alue24 959 €
  5. 19250 Syrjäkoski24 223 €
  6. 18150 Jyränkö23 943 €
  7. 18100 Heinola Keskus23 834 €
  8. 19260 Paaso-Syrjäkoski22 879 €
  9. 18200 Kaakonlampi-Pyhätön22 221 €
  10. 18130 Tommola-Sahanniemi21 465 €
  11. 19120 Vierumäki urheiluopisto19 692 €

Lähimmät postinumerot

  1. 19110 Vierumäki taajama26 087 €
  2. 19120 Vierumäki urheiluopisto19 692 €
  3. 19160 Huutotöyry24 329 €
  4. 19230 Onkiniemi21 834 €
  5. 19250 Syrjäkoski24 223 €
  6. 19260 Paaso-Syrjäkoski22 879 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.