Postinumeroalue · Turku

20250 Pitkämäki-Muhkuri

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 277koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 336 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä38 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut32 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 20250 Pitkämäki-Muhkuri (Turku) asui 1 277 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 38 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 1,4 km², joten asukkaita on 881 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 336 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 428. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 26 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 730 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 40 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 20250 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 336 €
Keskitulo, asukkaat30 330 €
Mediaanitulo, taloudet30 941 €
Keskitulo, taloudet45 559 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %55 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,1 %
16–198,4 %
20–2925,2 %
30–3910,7 %
40–4911,7 %
50–5910,6 %
60–6910,2 %
70–797,2 %
80+2,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 091 henkeä).

Vain perusaste19,0 %
Ylioppilastutkinto14,2 %
Ammatillinen34,6 %
Alempi korkeakoulu17,3 %
Ylempi korkeakoulu14,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset50,3 %
Työttömät6,6 %
Opiskelijat11,7 %
Eläkeläiset16,0 %
Lapset 0–1411,8 %
Muut3,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat730
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa40 %
Vuokra-asunnoissa58 %
Yksinasuvien taloudet55 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko62,0 m²
Asumisväljyys39,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja64 %
Työpaikat alueella1 797

Turku: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Turku

  1. 20900 Moikoinen-Pikisaari33 352 €
  2. 20960 Kakskerta32 329 €
  3. 20400 Moisio31 883 €
  4. 21330 Paattinen28 701 €
  5. 20880 Uittamo27 782 €
  6. 21340 Tortinmäki27 522 €
  7. 20300 Pohjola-Kastu27 218 €
  8. 20810 Martti-Korppolaismäki26 663 €
  9. 20320 Kuninkoja-Mälikkälä26 416 €
  10. 20740 Ilpoinen-Harittu25 745 €
  11. 20460 Jäkärlä25 515 €
  12. 20720 Vasaramäki25 200 €

Kaikki 26 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 20200 Iso-Heikkilä21 111 €
  2. 20210 Pahaniemi21 826 €
  3. 20240 Pansio-Perno21 831 €
  4. 20300 Pohjola-Kastu27 218 €
  5. 20320 Kuninkoja-Mälikkälä26 416 €
  6. 20360 Runosmäki-Kärsämäki22 848 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.