Postinumeroalue · Turku

20360 Runosmäki-Kärsämäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat11 519koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 848 €−13 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 20360 Runosmäki-Kärsämäki (Turku) asui 11 519 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 13,2 km², joten asukkaita on 873 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 848 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 257. korkein 2 927 alueesta ja 19. kunnan 26 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 20,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 6 598 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 50 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 20360 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 848 €
Keskitulo, asukkaat24 612 €
Mediaanitulo, taloudet29 158 €
Keskitulo, taloudet36 011 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %69 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,2 %
16–193,2 %
20–2911,9 %
30–3915,0 %
40–4912,5 %
50–5910,2 %
60–6911,8 %
70–7914,4 %
80+7,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (9 824 henkeä).

Vain perusaste30,8 %
Ylioppilastutkinto5,3 %
Ammatillinen39,8 %
Alempi korkeakoulu16,8 %
Ylempi korkeakoulu7,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,3 %
Työttömät9,6 %
Opiskelijat6,1 %
Eläkeläiset30,5 %
Lapset 0–1412,5 %
Muut4,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat6 598
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa50 %
Vuokra-asunnoissa49 %
Yksinasuvien taloudet57 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko65,4 m²
Asumisväljyys38,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja86 %
Kesämökit4
Työpaikat alueella5 916

Turku: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Turku

  1. 20900 Moikoinen-Pikisaari33 352 €
  2. 20960 Kakskerta32 329 €
  3. 20400 Moisio31 883 €
  4. 21330 Paattinen28 701 €
  5. 20880 Uittamo27 782 €
  6. 21340 Tortinmäki27 522 €
  7. 20300 Pohjola-Kastu27 218 €
  8. 20810 Martti-Korppolaismäki26 663 €
  9. 20320 Kuninkoja-Mälikkälä26 416 €
  10. 20740 Ilpoinen-Harittu25 745 €
  11. 20460 Jäkärlä25 515 €
  12. 20250 Pitkämäki-Muhkuri25 336 €

Kaikki 26 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 20250 Pitkämäki-Muhkuri25 336 €
  2. 20300 Pohjola-Kastu27 218 €
  3. 20320 Kuninkoja-Mälikkälä26 416 €
  4. 20380 Räntämäki-Saramäki23 580 €
  5. 20400 Moisio31 883 €
  6. 20460 Jäkärlä25 515 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.