Postinumeroalue · Rauma
26840 Kortela
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 26840 Kortela (Rauma) asui 742 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 7,2 km², joten asukkaita on 104 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 899 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % enemmän kuin koko maassa. Se on 672. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 18 postinumeroalueesta.
17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 10,2 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 345 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 87 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (618 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Rauma: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Rauma
- 26720 Monnanummi31 623 €
- 26410 Kaaro31 024 €
- 26200 Merirauma-Kappelinluhta29 363 €
- 26910 Unaja29 059 €
- 26950 Voiluoto28 882 €
- 26560 Kolla28 763 €
- 26740 Vasarainen28 742 €
- 27310 Kodisjoki27 831 €
- 27250 Kodiksami27 655 €
- 26510 Uotila27 650 €
- 27220 Ala-Kieri27 545 €
- 26930 Vermuntila27 050 €
Lähimmät postinumerot
- 26720 Monnanummi31 623 €
- 26740 Vasarainen28 742 €
- 26820 Sampaanala24 168 €
- 26910 Unaja29 059 €
- 26930 Vermuntila27 050 €
- 26950 Voiluoto28 882 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.