Postinumeroalue · Rauma

26910 Unaja

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat608koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 059 €+10 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 26910 Unaja (Rauma) asui 608 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 11,4 km², joten asukkaita on 53 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 059 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % enemmän kuin koko maassa. Se on 448. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 18 postinumeroalueesta.

24 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 266 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 26910 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 059 €
Keskitulo, asukkaat30 890 €
Mediaanitulo, taloudet52 184 €
Keskitulo, taloudet56 138 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %59 %24 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,6 %
16–195,1 %
20–296,1 %
30–3912,7 %
40–4911,7 %
50–5915,8 %
60–6915,3 %
70–7911,3 %
80+4,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (480 henkeä).

Vain perusaste21,7 %
Ylioppilastutkinto2,5 %
Ammatillinen47,7 %
Alempi korkeakoulu23,3 %
Ylempi korkeakoulu4,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,4 %
Työttömät4,3 %
Opiskelijat6,9 %
Eläkeläiset25,5 %
Lapset 0–1415,6 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat266
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet28 %
Lapsitaloudet28 %
Asuntojen keskikoko110,5 m²
Asumisväljyys49,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit16
Työpaikat alueella45

Rauma: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rauma

  1. 26720 Monnanummi31 623 €
  2. 26410 Kaaro31 024 €
  3. 26200 Merirauma-Kappelinluhta29 363 €
  4. 26950 Voiluoto28 882 €
  5. 26560 Kolla28 763 €
  6. 26740 Vasarainen28 742 €
  7. 26840 Kortela27 899 €
  8. 27310 Kodisjoki27 831 €
  9. 27250 Kodiksami27 655 €
  10. 26510 Uotila27 650 €
  11. 27220 Ala-Kieri27 545 €
  12. 26930 Vermuntila27 050 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 26740 Vasarainen28 742 €
  2. 26820 Sampaanala24 168 €
  3. 26840 Kortela27 899 €
  4. 26930 Vermuntila27 050 €
  5. 26950 Voiluoto28 882 €
  6. 27100 Eurajoki Keskus28 607 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.