Postinumeroalue · Virrat

34710 Vaskivesi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat309koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 151 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut31 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 34710 Vaskivesi (Virrat) asui 309 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 112,4 km², joten asukkaita on 2,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 151 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 492. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 11 postinumeroalueesta.

24 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 141 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 34710 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 151 €
Keskitulo, asukkaat30 180 €
Mediaanitulo, taloudet45 778 €
Keskitulo, taloudet56 386 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %49 %24 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,3 %
16–194,9 %
20–295,5 %
30–399,1 %
40–4910,7 %
50–5914,9 %
60–6917,5 %
70–7919,1 %
80+7,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (263 henkeä).

Vain perusaste19,0 %
Ylioppilastutkinto3,4 %
Ammatillinen46,8 %
Alempi korkeakoulu22,8 %
Ylempi korkeakoulu8,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,0 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat7,8 %
Eläkeläiset34,3 %
Lapset 0–149,4 %
Muut1,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat141
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet30 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko109,2 m²
Asumisväljyys53,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit413
Työpaikat alueella89

Virrat: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Virrat

  1. 34740 Koro24 817 €
  2. 34970 Toisvesi24 746 €
  3. 34770 Kurjenkylä23 631 €
  4. 34930 Liedenpohja23 519 €
  5. 34800 Virrat Keskus23 282 €
  6. 42870 Kotala23 181 €
  7. 34950 Ohtola21 834 €
  8. 34730 Vaskuu20 259 €
  9. 34910 Äijänneva19 943 €
  10. 34980 Killinkoski19 420 €

Lähimmät postinumerot

  1. 34550 Itä-Aure20 494 €
  2. 34600 Ruovesi Keskus-Nenonen22 730 €
  3. 34640 Mustajärvi24 756 €
  4. 34730 Vaskuu20 259 €
  5. 34740 Koro24 817 €
  6. 34770 Kurjenkylä23 631 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.