Postinumeroalue · Virrat

34980 Killinkoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat312koko maa 5 635 971
Mediaanitulo19 420 €−26 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut14 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 34980 Killinkoski (Virrat) asui 312 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 87,9 km², joten asukkaita on 3,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 19 420 € vuodessa verojen jälkeen, 26 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 846. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 11 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 14 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 21,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 169 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 75 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 34980 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat19 420 €
Keskitulo, asukkaat23 719 €
Mediaanitulo, taloudet29 420 €
Keskitulo, taloudet37 695 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

37 %55 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,5 %
16–194,5 %
20–292,9 %
30–398,0 %
40–4911,5 %
50–5912,5 %
60–6917,0 %
70–7920,5 %
80+10,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (268 henkeä).

Vain perusaste36,6 %
Ylioppilastutkinto2,2 %
Ammatillinen47,4 %
Alempi korkeakoulu11,9 %
Ylempi korkeakoulu1,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset30,4 %
Työttömät8,3 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset42,6 %
Lapset 0–1411,5 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat169
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa75 %
Vuokra-asunnoissa23 %
Yksinasuvien taloudet50 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko81,1 m²
Asumisväljyys49,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja24 %
Kesämökit67
Työpaikat alueella62

Virrat: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Virrat

  1. 34710 Vaskivesi25 151 €
  2. 34740 Koro24 817 €
  3. 34970 Toisvesi24 746 €
  4. 34770 Kurjenkylä23 631 €
  5. 34930 Liedenpohja23 519 €
  6. 34800 Virrat Keskus23 282 €
  7. 42870 Kotala23 181 €
  8. 34950 Ohtola21 834 €
  9. 34730 Vaskuu20 259 €
  10. 34910 Äijänneva19 943 €

Lähimmät postinumerot

  1. 34930 Liedenpohja23 519 €
  2. 34950 Ohtola21 834 €
  3. 34970 Toisvesi24 746 €
  4. 35100 Orivesi Asemanseutu26 466 €
  5. 35220 Eräjärvi23 676 €
  6. 35240 Ristakallio25 143 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.