Postinumeroalue · Orivesi
35300 Orivesi Keskus
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 35300 Orivesi Keskus asui 4 571 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 307,8 km², joten asukkaita on 15 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 676 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 001. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 8 postinumeroalueesta.
15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 11,4 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 2 433 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 69 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 835 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Orivesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Orivesi
- 35270 Västilä26 884 €
- 35320 Hirsilä26 880 €
- 35100 Orivesi Asemanseutu26 466 €
- 35420 Talviainen26 140 €
- 35240 Ristakallio25 143 €
- 35220 Eräjärvi23 676 €
- 35480 Längelmäki21 335 €
- 35260 Leväslahti–
Lähimmät postinumerot
- 35240 Ristakallio25 143 €
- 35260 Leväslahti–
- 35270 Västilä26 884 €
- 35320 Hirsilä26 880 €
- 35400 Länkipohja21 989 €
- 35420 Talviainen26 140 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.