Postinumeroalue · Orivesi

35240 Ristakallio

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat185koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 143 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 35240 Ristakallio (Orivesi) asui 185 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 62,3 km², joten asukkaita on 3,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 143 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 498. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 8 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 94 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 35240 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 143 €
Keskitulo, asukkaat27 955 €
Mediaanitulo, taloudet37 097 €
Keskitulo, taloudet46 152 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %59 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,7 %
16–191,6 %
20–296,5 %
30–3913,5 %
40–4910,8 %
50–5915,7 %
60–6916,8 %
70–7910,3 %
80+9,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (154 henkeä).

Vain perusaste20,8 %
Ylioppilastutkinto2,6 %
Ammatillinen56,5 %
Alempi korkeakoulu16,2 %
Ylempi korkeakoulu3,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,8 %
Työttömät4,9 %
Opiskelijat4,3 %
Eläkeläiset30,3 %
Lapset 0–1414,6 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat94
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa10 %
Yksinasuvien taloudet39 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko104,9 m²
Asumisväljyys55,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit166
Työpaikat alueella45

Orivesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Orivesi

  1. 35270 Västilä26 884 €
  2. 35320 Hirsilä26 880 €
  3. 35100 Orivesi Asemanseutu26 466 €
  4. 35420 Talviainen26 140 €
  5. 35220 Eräjärvi23 676 €
  6. 35300 Orivesi Keskus23 676 €
  7. 35480 Längelmäki21 335 €
  8. 35260 Leväslahti–

Lähimmät postinumerot

  1. 34980 Killinkoski19 420 €
  2. 35100 Orivesi Asemanseutu26 466 €
  3. 35220 Eräjärvi23 676 €
  4. 35260 Leväslahti–
  5. 35270 Västilä26 884 €
  6. 35300 Orivesi Keskus23 676 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.