Postinumeroalue · Kankaanpää

38750 Veneskoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat218koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 414 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38750 Veneskoski (Kankaanpää) asui 218 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 49,5 km², joten asukkaita on 4,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 414 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 394. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 12 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 104 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38750 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 414 €
Keskitulo, asukkaat26 093 €
Mediaanitulo, taloudet38 611 €
Keskitulo, taloudet46 017 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %59 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,2 %
16–194,1 %
20–294,6 %
30–3917,0 %
40–498,7 %
50–599,2 %
60–6918,3 %
70–7918,3 %
80+5,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (182 henkeä).

Vain perusaste18,7 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen55,5 %
Alempi korkeakoulu17,6 %
Ylempi korkeakoulu6,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,2 %
Työttömät4,6 %
Opiskelijat3,7 %
Eläkeläiset31,7 %
Lapset 0–1414,2 %
Muut3,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat104
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko103,5 m²
Asumisväljyys51,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit42
Työpaikat alueella20

Kankaanpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kankaanpää

  1. 38770 Lohikko26 184 €
  2. 38760 Venesjärvi25 998 €
  3. 38840 Niinisalo24 850 €
  4. 38700 Kankaanpää Keskus23 923 €
  5. 38910 Ala-Honkajoki23 735 €
  6. 38720 Vihteljärvi23 687 €
  7. 38740 Hapuoja23 641 €
  8. 38920 Vatajankoski23 420 €
  9. 38950 Honkajoki Keskus22 537 €
  10. 38970 Lauhala21 889 €
  11. 38710 Myllymäki20 825 €

Lähimmät postinumerot

  1. 38710 Myllymäki20 825 €
  2. 38720 Vihteljärvi23 687 €
  3. 38740 Hapuoja23 641 €
  4. 38760 Venesjärvi25 998 €
  5. 38770 Lohikko26 184 €
  6. 38800 Jämijärvi Keskus23 873 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.