Postinumeroalue · Kankaanpää

38970 Lauhala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat228koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 889 €−17 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38970 Lauhala (Kankaanpää) asui 228 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 67,1 km², joten asukkaita on 3,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 889 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 513. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 12 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 116 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38970 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 889 €
Keskitulo, asukkaat27 961 €
Mediaanitulo, taloudet35 053 €
Keskitulo, taloudet45 754 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %57 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,9 %
16–193,9 %
20–293,9 %
30–3910,5 %
40–4911,4 %
50–599,6 %
60–6920,2 %
70–7920,2 %
80+5,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (189 henkeä).

Vain perusaste39,7 %
Ylioppilastutkinto2,6 %
Ammatillinen40,2 %
Alempi korkeakoulu13,2 %
Ylempi korkeakoulu4,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,3 %
Työttömät4,4 %
Opiskelijat4,4 %
Eläkeläiset38,2 %
Lapset 0–1414,0 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat116
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet43 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko91,8 m²
Asumisväljyys52,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit39
Työpaikat alueella71

Kankaanpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kankaanpää

  1. 38770 Lohikko26 184 €
  2. 38760 Venesjärvi25 998 €
  3. 38750 Veneskoski25 414 €
  4. 38840 Niinisalo24 850 €
  5. 38700 Kankaanpää Keskus23 923 €
  6. 38910 Ala-Honkajoki23 735 €
  7. 38720 Vihteljärvi23 687 €
  8. 38740 Hapuoja23 641 €
  9. 38920 Vatajankoski23 420 €
  10. 38950 Honkajoki Keskus22 537 €
  11. 38710 Myllymäki20 825 €

Lähimmät postinumerot

  1. 38910 Ala-Honkajoki23 735 €
  2. 38920 Vatajankoski23 420 €
  3. 38950 Honkajoki Keskus22 537 €
  4. 39100 Hämeenkyrö Keskus25 546 €
  5. 39110 Simuna27 546 €
  6. 39130 Sasi29 379 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.