Postinumeroalue · Konnevesi

44320 Sirkkamäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat109koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 941 €−13 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut32 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 44320 Sirkkamäki (Konnevesi) asui 109 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 94,7 km², joten asukkaita on 1,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 941 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 232. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 5 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 47 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 44320 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 941 €
Keskitulo, asukkaat27 794 €
Mediaanitulo, taloudet40 388 €
Keskitulo, taloudet51 128 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %60 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,5 %
16–195,5 %
20–291,8 %
30–398,3 %
40–497,3 %
50–5916,5 %
60–6911,9 %
70–7925,7 %
80+6,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (88 henkeä).

Vain perusaste22,7 %
Ylioppilastutkinto1,1 %
Ammatillinen44,3 %
Alempi korkeakoulu25,0 %
Ylempi korkeakoulu6,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,7 %
Työttömät2,8 %
Opiskelijat6,4 %
Eläkeläiset37,6 %
Lapset 0–1415,6 %
Muut0,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat47
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet36 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko104,2 m²
Asumisväljyys47,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit134
Työpaikat alueella19

Konnevesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Konnevesi

  1. 44330 Hytölä26 862 €
  2. 44300 Konnevesi Keskus23 438 €
  3. 44350 Istunmäki21 234 €
  4. 44370 Mäntymäki21 050 €

Lähimmät postinumerot

  1. 44260 Vihijärvi25 127 €
  2. 44280 Sumiainen Keskus23 479 €
  3. 44300 Konnevesi Keskus23 438 €
  4. 44330 Hytölä26 862 €
  5. 44350 Istunmäki21 234 €
  6. 44370 Mäntymäki21 050 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.