Postinumeroalue · Konnevesi

44350 Istunmäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat327koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 234 €−19 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut15 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 44350 Istunmäki (Konnevesi) asui 327 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 162,6 km², joten asukkaita on 2,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 234 € vuodessa verojen jälkeen, 19 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 654. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 5 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 14,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 159 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 44350 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 234 €
Keskitulo, asukkaat25 748 €
Mediaanitulo, taloudet34 921 €
Keskitulo, taloudet44 005 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

32 %54 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,9 %
16–193,4 %
20–293,1 %
30–398,3 %
40–499,5 %
50–5913,8 %
60–6919,6 %
70–7920,5 %
80+6,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (270 henkeä).

Vain perusaste30,7 %
Ylioppilastutkinto3,7 %
Ammatillinen50,4 %
Alempi korkeakoulu11,9 %
Ylempi korkeakoulu3,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset31,2 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat6,1 %
Eläkeläiset42,5 %
Lapset 0–1413,8 %
Muut1,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat159
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko95,5 m²
Asumisväljyys49,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit244
Työpaikat alueella34

Konnevesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Konnevesi

  1. 44330 Hytölä26 862 €
  2. 44300 Konnevesi Keskus23 438 €
  3. 44320 Sirkkamäki22 941 €
  4. 44370 Mäntymäki21 050 €

Lähimmät postinumerot

  1. 44300 Konnevesi Keskus23 438 €
  2. 44320 Sirkkamäki22 941 €
  3. 44330 Hytölä26 862 €
  4. 44370 Mäntymäki21 050 €
  5. 44400 Konginkangas Keskus23 125 €
  6. 44420 Liimattala25 808 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.