Postinumeroalue · Rantasalmi
58910 Rantasalmi Asemanseutu
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 58910 Rantasalmi Asemanseutu asui 170 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 28,0 km², joten asukkaita on 6,1 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 885 € vuodessa verojen jälkeen, 21 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 710. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 6 postinumeroalueesta.
10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 13,9 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 84 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 81 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (138 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Rantasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Rantasalmi
- 58830 Parkumäki25 430 €
- 58920 Kolkontaipale23 642 €
- 58850 Hiltula22 710 €
- 58940 Tuusmäki22 573 €
- 58900 Rantasalmi Keskus22 350 €
Lähimmät postinumerot
- 58830 Parkumäki25 430 €
- 58850 Hiltula22 710 €
- 58900 Rantasalmi Keskus22 350 €
- 58920 Kolkontaipale23 642 €
- 58940 Tuusmäki22 573 €
- 59100 Parikkala Keskus22 568 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.