Postinumeroalue · Rantasalmi

58920 Kolkontaipale

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat301koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 642 €−10 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 58920 Kolkontaipale (Rantasalmi) asui 301 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 123,3 km², joten asukkaita on 2,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 642 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 013. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 6 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 149 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 58920 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 642 €
Keskitulo, asukkaat26 500 €
Mediaanitulo, taloudet40 263 €
Keskitulo, taloudet47 397 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %59 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,0 %
16–193,0 %
20–293,3 %
30–398,6 %
40–4912,3 %
50–5916,3 %
60–6920,6 %
70–7921,3 %
80+4,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (265 henkeä).

Vain perusaste18,5 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen52,1 %
Alempi korkeakoulu18,1 %
Ylempi korkeakoulu8,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,9 %
Työttömät5,3 %
Opiskelijat3,7 %
Eläkeläiset34,9 %
Lapset 0–149,3 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat149
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet36 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko104,2 m²
Asumisväljyys52,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit224
Työpaikat alueella36

Rantasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rantasalmi

  1. 58830 Parkumäki25 430 €
  2. 58850 Hiltula22 710 €
  3. 58940 Tuusmäki22 573 €
  4. 58900 Rantasalmi Keskus22 350 €
  5. 58910 Rantasalmi Asemanseutu20 885 €

Lähimmät postinumerot

  1. 58850 Hiltula22 710 €
  2. 58900 Rantasalmi Keskus22 350 €
  3. 58910 Rantasalmi Asemanseutu20 885 €
  4. 58940 Tuusmäki22 573 €
  5. 59100 Parikkala Keskus22 568 €
  6. 59130 Koitsanlahti25 097 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.