Postinumeroalue · Kurikka

61220 Myllysalo

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat211koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 588 €−3 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 61220 Myllysalo (Kurikka) asui 211 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 25,3 km², joten asukkaita on 8,3 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 588 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 326. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 26 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 104 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 61220 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 588 €
Keskitulo, asukkaat27 114 €
Mediaanitulo, taloudet40 106 €
Keskitulo, taloudet46 453 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %61 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,2 %
16–194,7 %
20–296,2 %
30–3910,4 %
40–4913,3 %
50–5917,1 %
60–6916,1 %
70–7911,4 %
80+6,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (178 henkeä).

Vain perusaste24,2 %
Ylioppilastutkinto1,7 %
Ammatillinen53,9 %
Alempi korkeakoulu14,0 %
Ylempi korkeakoulu6,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,7 %
Työttömät6,2 %
Opiskelijat3,8 %
Eläkeläiset28,0 %
Lapset 0–1413,3 %
Muut6,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat104
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko101,9 m²
Asumisväljyys50,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit15
Työpaikat alueella200

Kurikka: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kurikka

  1. 61290 Taivalmaa29 361 €
  2. 61270 Luopajärvi27 212 €
  3. 61360 Mieto27 057 €
  4. 61250 Jalasto26 966 €
  5. 61680 Mantila26 218 €
  6. 61310 Panttila26 105 €
  7. 61630 Hirvijärvi26 079 €
  8. 61230 Luopa25 984 €
  9. 61280 Jokipii25 331 €
  10. 61710 Pentinmäki24 684 €
  11. 61720 Koskue24 314 €
  12. 61760 Ilvesjoki24 194 €

Kaikki 26 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 61160 Koura25 632 €
  2. 61170 Sääskiniemi23 848 €
  3. 61180 Haapaluoma24 860 €
  4. 61230 Luopa25 984 €
  5. 61250 Jalasto26 966 €
  6. 61270 Luopajärvi27 212 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.