Postinumeroalue · Kurikka
61270 Luopajärvi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 61270 Luopajärvi (Kurikka) asui 553 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 79,2 km², joten asukkaita on 7,0 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 212 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 858. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 26 postinumeroalueesta.
22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 4,1 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 226 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (422 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kurikka: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kurikka
- 61290 Taivalmaa29 361 €
- 61360 Mieto27 057 €
- 61250 Jalasto26 966 €
- 61680 Mantila26 218 €
- 61310 Panttila26 105 €
- 61630 Hirvijärvi26 079 €
- 61230 Luopa25 984 €
- 61220 Myllysalo25 588 €
- 61280 Jokipii25 331 €
- 61710 Pentinmäki24 684 €
- 61720 Koskue24 314 €
- 61760 Ilvesjoki24 194 €
Lähimmät postinumerot
- 61220 Myllysalo25 588 €
- 61230 Luopa25 984 €
- 61250 Jalasto26 966 €
- 61280 Jokipii25 331 €
- 61290 Taivalmaa29 361 €
- 61300 Kurikka Keskus24 186 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.