Postinumeroalue · Soini

63800 Soini Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 461koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 578 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 63800 Soini Keskus asui 1 461 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 482,3 km², joten asukkaita on 3,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 578 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 040. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 4 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 711 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 77 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 63800 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 578 €
Keskitulo, asukkaat25 807 €
Mediaanitulo, taloudet34 793 €
Keskitulo, taloudet43 057 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %64 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,8 %
16–192,9 %
20–296,6 %
30–399,9 %
40–498,8 %
50–5911,5 %
60–6918,5 %
70–7916,0 %
80+9,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 195 henkeä).

Vain perusaste31,0 %
Ylioppilastutkinto2,5 %
Ammatillinen45,4 %
Alempi korkeakoulu16,4 %
Ylempi korkeakoulu4,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,8 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat4,0 %
Eläkeläiset37,2 %
Lapset 0–1415,7 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat711
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa77 %
Vuokra-asunnoissa21 %
Yksinasuvien taloudet43 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko86,6 m²
Asumisväljyys46,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit442
Työpaikat alueella524

Soini: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Soini

  1. 63890 Hautakylä21 492 €
  2. 63880 Kukonkylä21 287 €
  3. 63830 Keisala19 690 €

Lähimmät postinumerot

  1. 63700 Ähtäri Keskus23 247 €
  2. 63770 Peränne24 596 €
  3. 63780 Alastaipale24 103 €
  4. 63830 Keisala19 690 €
  5. 63880 Kukonkylä21 287 €
  6. 63890 Hautakylä21 492 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.