Postinumeroalue · Ähtäri

63770 Peränne

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat187koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 596 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 63770 Peränne (Ähtäri) asui 187 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 48,6 km², joten asukkaita on 3,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 596 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 679. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 8 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 80 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 63770 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 596 €
Keskitulo, asukkaat28 405 €
Mediaanitulo, taloudet47 661 €
Keskitulo, taloudet52 011 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %58 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,8 %
16–194,8 %
20–294,8 %
30–3912,8 %
40–4912,3 %
50–5913,9 %
60–6911,8 %
70–7912,8 %
80+7,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (146 henkeä).

Vain perusaste25,3 %
Ylioppilastutkinto3,4 %
Ammatillinen41,1 %
Alempi korkeakoulu21,9 %
Ylempi korkeakoulu8,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,2 %
Työttömät2,1 %
Opiskelijat7,0 %
Eläkeläiset29,4 %
Lapset 0–1418,7 %
Muut0,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat80
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet26 %
Asuntojen keskikoko111,8 m²
Asumisväljyys51,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit126
Työpaikat alueella25

Ähtäri: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ähtäri

  1. 63920 Inha26 712 €
  2. 63900 Myllymäki-Vehunkylä24 527 €
  3. 63910 Inhan Tehtaat24 435 €
  4. 63780 Alastaipale24 103 €
  5. 63700 Ähtäri Keskus23 247 €
  6. 63660 Ähtärinranta20 994 €
  7. 63950 Vehunkylä20 301 €

Lähimmät postinumerot

  1. 63660 Ähtärinranta20 994 €
  2. 63680 Hakojärvi24 574 €
  3. 63700 Ähtäri Keskus23 247 €
  4. 63780 Alastaipale24 103 €
  5. 63800 Soini Keskus23 578 €
  6. 63830 Keisala19 690 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.