Postinumeroalue · Ähtäri

63920 Inha

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat294koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 712 €+1 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 63920 Inha (Ähtäri) asui 294 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 123,0 km², joten asukkaita on 2,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 712 € vuodessa verojen jälkeen, 1 % enemmän kuin koko maassa. Se on 994. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 8 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 132 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 63920 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 712 €
Keskitulo, asukkaat30 001 €
Mediaanitulo, taloudet44 620 €
Keskitulo, taloudet54 467 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %60 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,6 %
16–196,8 %
20–295,4 %
30–397,1 %
40–4910,5 %
50–5915,6 %
60–6914,6 %
70–7918,0 %
80+6,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (235 henkeä).

Vain perusaste18,7 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen45,5 %
Alempi korkeakoulu23,8 %
Ylempi korkeakoulu8,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,4 %
Työttömät2,7 %
Opiskelijat7,1 %
Eläkeläiset36,7 %
Lapset 0–1413,9 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat132
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet31 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko103,7 m²
Asumisväljyys52,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja11 %
Kesämökit247
Työpaikat alueella174

Ähtäri: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ähtäri

  1. 63770 Peränne24 596 €
  2. 63900 Myllymäki-Vehunkylä24 527 €
  3. 63910 Inhan Tehtaat24 435 €
  4. 63780 Alastaipale24 103 €
  5. 63700 Ähtäri Keskus23 247 €
  6. 63660 Ähtärinranta20 994 €
  7. 63950 Vehunkylä20 301 €

Lähimmät postinumerot

  1. 63890 Hautakylä21 492 €
  2. 63900 Myllymäki-Vehunkylä24 527 €
  3. 63910 Inhan Tehtaat24 435 €
  4. 63950 Vehunkylä20 301 €
  5. 64100 Kristiinankaupunki keskus24 745 €
  6. 64140 Tiukka26 143 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.