Postinumeroalue · Toholampi

69300 Toholampi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 888koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 598 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 69300 Toholampi Keskus asui 1 888 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 212,5 km², joten asukkaita on 8,9 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 598 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 676. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 5 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 878 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 76 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 69300 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 598 €
Keskitulo, asukkaat26 840 €
Mediaanitulo, taloudet38 192 €
Keskitulo, taloudet44 466 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %65 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,7 %
16–195,2 %
20–295,6 %
30–399,7 %
40–4910,9 %
50–5912,3 %
60–6914,1 %
70–7913,5 %
80+9,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 455 henkeä).

Vain perusaste25,4 %
Ylioppilastutkinto4,3 %
Ammatillinen47,3 %
Alempi korkeakoulu16,8 %
Ylempi korkeakoulu6,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,5 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat7,0 %
Eläkeläiset32,2 %
Lapset 0–1418,3 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat878
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa76 %
Vuokra-asunnoissa22 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko95,5 m²
Asumisväljyys48,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja4 %
Kesämökit42
Työpaikat alueella647

Toholampi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Toholampi

  1. 69340 Purontaka31 677 €
  2. 69310 Laitala24 908 €
  3. 69330 Määttälä22 317 €
  4. 69410 Sykäräinen21 390 €

Lähimmät postinumerot

  1. 69100 Kannus Keskus25 521 €
  2. 69150 Eskola22 490 €
  3. 69170 Yli-Kannus22 263 €
  4. 69310 Laitala24 908 €
  5. 69330 Määttälä22 317 €
  6. 69340 Purontaka31 677 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.