Postinumeroalue · Toholampi

69340 Purontaka

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat115koko maa 5 635 971
Mediaanitulo31 677 €+20 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 69340 Purontaka (Toholampi) asui 115 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 64,4 km², joten asukkaita on 1,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 677 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % enemmän kuin koko maassa. Se on 151. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 5 postinumeroalueesta.

25 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 51 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 98 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 69340 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat31 677 €
Keskitulo, asukkaat33 036 €
Mediaanitulo, taloudet55 134 €
Keskitulo, taloudet62 655 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %59 %25 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,2 %
16–197,0 %
20–298,7 %
30–396,1 %
40–4912,2 %
50–5914,8 %
60–6918,3 %
70–7915,7 %
80+5,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (96 henkeä).

Vain perusaste25,0 %
Ylioppilastutkinto1,0 %
Ammatillinen52,1 %
Alempi korkeakoulu16,7 %
Ylempi korkeakoulu5,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset51,3 %
Työttömät2,6 %
Opiskelijat7,8 %
Eläkeläiset27,8 %
Lapset 0–1410,4 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat51
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa98 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet24 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko121,4 m²
Asumisväljyys58,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit25
Työpaikat alueella21

Toholampi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Toholampi

  1. 69310 Laitala24 908 €
  2. 69300 Toholampi Keskus24 598 €
  3. 69330 Määttälä22 317 €
  4. 69410 Sykäräinen21 390 €

Lähimmät postinumerot

  1. 69300 Toholampi Keskus24 598 €
  2. 69310 Laitala24 908 €
  3. 69330 Määttälä22 317 €
  4. 69410 Sykäräinen21 390 €
  5. 69420 Syri27 525 €
  6. 69440 Lestijärvi Keskus23 766 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.