Postinumeroalue · Veteli

69830 Pulkkinen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat214koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 302 €−19 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut15 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 69830 Pulkkinen (Veteli) asui 214 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 100,2 km², joten asukkaita on 2,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 302 € vuodessa verojen jälkeen, 19 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 646. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 6 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 102 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 69830 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 302 €
Keskitulo, asukkaat24 495 €
Mediaanitulo, taloudet39 465 €
Keskitulo, taloudet44 560 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %62 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,2 %
16–193,3 %
20–299,3 %
30–397,0 %
40–497,9 %
50–5915,4 %
60–6915,0 %
70–7920,1 %
80+10,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (185 henkeä).

Vain perusaste29,2 %
Ylioppilastutkinto1,1 %
Ammatillinen55,1 %
Alempi korkeakoulu12,4 %
Ylempi korkeakoulu2,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,2 %
Työttömät1,9 %
Opiskelijat5,6 %
Eläkeläiset39,3 %
Lapset 0–1410,3 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat102
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko109,1 m²
Asumisväljyys55,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit34
Työpaikat alueella38

Veteli: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Veteli

  1. 69730 Tunkkari27 609 €
  2. 69850 Patana24 979 €
  3. 69750 Sillanpää24 122 €
  4. 69700 Veteli Keskus23 240 €
  5. 69820 Räyrinki23 117 €

Lähimmät postinumerot

  1. 69730 Tunkkari27 609 €
  2. 69750 Sillanpää24 122 €
  3. 69820 Räyrinki23 117 €
  4. 69850 Patana24 979 €
  5. 69910 Kivikangas16 869 €
  6. 69920 Oksakoski-Kivikangas22 582 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.