Postinumeroalue · Perho

69920 Oksakoski-Kivikangas

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat442koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 582 €−14 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 69920 Oksakoski-Kivikangas (Perho) asui 442 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 143,4 km², joten asukkaita on 3,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 582 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 335. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 4 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 190 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 69920 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 582 €
Keskitulo, asukkaat24 993 €
Mediaanitulo, taloudet41 794 €
Keskitulo, taloudet46 690 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %60 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,0 %
16–197,5 %
20–299,3 %
30–398,6 %
40–4913,3 %
50–598,4 %
60–6913,1 %
70–7916,3 %
80+6,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (350 henkeä).

Vain perusaste32,6 %
Ylioppilastutkinto3,7 %
Ammatillinen46,9 %
Alempi korkeakoulu12,6 %
Ylempi korkeakoulu4,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,0 %
Työttömät3,8 %
Opiskelijat9,3 %
Eläkeläiset32,6 %
Lapset 0–1414,7 %
Muut1,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat190
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet31 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko107,3 m²
Asumisväljyys48,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit27
Työpaikat alueella66

Perho: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Perho

  1. 69980 Möttönen25 086 €
  2. 69950 Perho Keskus-Salamajärvi23 163 €
  3. 69910 Kivikangas16 869 €
  4. 69970 Salamajärvi–

Lähimmät postinumerot

  1. 69830 Pulkkinen21 302 €
  2. 69850 Patana24 979 €
  3. 69910 Kivikangas16 869 €
  4. 69950 Perho Keskus-Salamajärvi23 163 €
  5. 69970 Salamajärvi–
  6. 69980 Möttönen25 086 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.