Postinumeroalue · Rautavaara

73850 Ala-Luosta-Riitasalo

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat72koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 162 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut16 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 73850 Ala-Luosta-Riitasalo (Rautavaara) asui 72 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 99,4 km², joten asukkaita on 0,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 162 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 172. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 4 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 36 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 100 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 73850 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 162 €
Keskitulo, asukkaat28 149 €
Mediaanitulo, taloudet38 897 €
Keskitulo, taloudet48 276 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %54 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,5 %
16–195,6 %
20–295,6 %
30–399,7 %
40–4912,5 %
50–5912,5 %
60–6916,7 %
70–7915,3 %
80+9,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (61 henkeä).

Vain perusaste29,5 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen52,5 %
Alempi korkeakoulu11,5 %
Ylempi korkeakoulu4,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,2 %
Työttömät2,8 %
Opiskelijat5,6 %
Eläkeläiset33,3 %
Lapset 0–1411,1 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat36
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa100 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Yksinasuvien taloudet33 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko103,3 m²
Asumisväljyys57,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit75
Työpaikat alueella18

Rautavaara: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rautavaara

  1. 75680 Ylä-Luosta19 915 €
  2. 73900 Rautavaara Keskus19 774 €
  3. 73990 Kangaslahti19 675 €
  4. 73970 Riitasalo–

Lähimmät postinumerot

  1. 73770 Säyneinen-Ala-Siikajärvi23 884 €
  2. 73810 Palonurmi-Aholansaari24 366 €
  3. 73830 Keski-Siikajärvi24 915 €
  4. 73900 Rautavaara Keskus19 774 €
  5. 73970 Riitasalo–
  6. 73990 Kangaslahti19 675 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.