Postinumeroalue · Rautavaara

73900 Rautavaara Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 123koko maa 5 635 971
Mediaanitulo19 774 €−25 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut15 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 73900 Rautavaara Keskus asui 1 123 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 825,5 km², joten asukkaita on 1,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 19 774 € vuodessa verojen jälkeen, 25 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 822. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 4 postinumeroalueesta.

7 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 16,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 635 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 71 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 73900 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat19 774 €
Keskitulo, asukkaat22 878 €
Mediaanitulo, taloudet29 201 €
Keskitulo, taloudet35 495 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

31 %62 %7 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,3 %
16–193,4 %
20–293,7 %
30–398,5 %
40–497,7 %
50–5913,1 %
60–6921,1 %
70–7921,0 %
80+12,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (997 henkeä).

Vain perusaste34,3 %
Ylioppilastutkinto2,5 %
Ammatillinen48,5 %
Alempi korkeakoulu11,3 %
Ylempi korkeakoulu3,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset28,0 %
Työttömät5,3 %
Opiskelijat4,4 %
Eläkeläiset51,0 %
Lapset 0–148,5 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat635
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa71 %
Vuokra-asunnoissa27 %
Yksinasuvien taloudet51 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko78,5 m²
Asumisväljyys48,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja9 %
Kesämökit332
Työpaikat alueella350

Rautavaara: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rautavaara

  1. 73850 Ala-Luosta-Riitasalo23 162 €
  2. 75680 Ylä-Luosta19 915 €
  3. 73990 Kangaslahti19 675 €
  4. 73970 Riitasalo–

Lähimmät postinumerot

  1. 73810 Palonurmi-Aholansaari24 366 €
  2. 73830 Keski-Siikajärvi24 915 €
  3. 73850 Ala-Luosta-Riitasalo23 162 €
  4. 73970 Riitasalo–
  5. 73990 Kangaslahti19 675 €
  6. 74100 Iisalmi Keskus, Eteläinen22 486 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.