Postinumeroalue · Iisalmi
74130 Kihmula
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 74130 Kihmula (Iisalmi) asui 4 327 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 13,5 km², joten asukkaita on 320 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 438 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 731. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 12 postinumeroalueesta.
13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 16,0 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 2 208 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 62 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 502 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Iisalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Iisalmi
- 74160 Koljonvirta28 826 €
- 74170 Soinlahti28 476 €
- 74520 Kirmanranta27 586 €
- 74140 Ritoniemi27 189 €
- 74150 Laidunmäki25 956 €
- 74510 Peltosalmi-Sourunsalo24 719 €
- 74120 Iisalmi Keskus Pohjoinen24 616 €
- 74540 Kotikylä24 368 €
- 74595 Runni23 243 €
- 74100 Iisalmi Keskus, Eteläinen22 486 €
- 74550 Pörsänmäki21 476 €
Lähimmät postinumerot
- 73990 Kangaslahti19 675 €
- 74100 Iisalmi Keskus, Eteläinen22 486 €
- 74120 Iisalmi Keskus Pohjoinen24 616 €
- 74140 Ritoniemi27 189 €
- 74150 Laidunmäki25 956 €
- 74160 Koljonvirta28 826 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.