Postinumeroalue · Iisalmi

74170 Soinlahti

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat824koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 476 €+8 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74170 Soinlahti (Iisalmi) asui 824 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 68,8 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 476 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % enemmän kuin koko maassa. Se on 559. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 12 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 341 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74170 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 476 €
Keskitulo, asukkaat30 248 €
Mediaanitulo, taloudet49 124 €
Keskitulo, taloudet55 288 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %65 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1522,2 %
16–194,6 %
20–294,5 %
30–399,8 %
40–4916,6 %
50–5911,9 %
60–6915,8 %
70–7910,9 %
80+3,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (619 henkeä).

Vain perusaste17,4 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen51,9 %
Alempi korkeakoulu22,0 %
Ylempi korkeakoulu6,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,6 %
Työttömät3,5 %
Opiskelijat5,3 %
Eläkeläiset25,1 %
Lapset 0–1420,8 %
Muut1,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat341
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet27 %
Lapsitaloudet28 %
Asuntojen keskikoko113,4 m²
Asumisväljyys48,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit129
Työpaikat alueella195

Iisalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Iisalmi

  1. 74160 Koljonvirta28 826 €
  2. 74520 Kirmanranta27 586 €
  3. 74140 Ritoniemi27 189 €
  4. 74150 Laidunmäki25 956 €
  5. 74510 Peltosalmi-Sourunsalo24 719 €
  6. 74120 Iisalmi Keskus Pohjoinen24 616 €
  7. 74130 Kihmula24 438 €
  8. 74540 Kotikylä24 368 €
  9. 74595 Runni23 243 €
  10. 74100 Iisalmi Keskus, Eteläinen22 486 €
  11. 74550 Pörsänmäki21 476 €

Lähimmät postinumerot

  1. 74140 Ritoniemi27 189 €
  2. 74150 Laidunmäki25 956 €
  3. 74160 Koljonvirta28 826 €
  4. 74200 Vieremä Keskus24 011 €
  5. 74230 Salahmi24 964 €
  6. 74240 Marttisenjärvi22 076 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.