Postinumeroalue · Nurmes

75740 Pajukoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat80koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 128 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut15 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 75740 Pajukoski (Nurmes) asui 80 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 97,7 km², joten asukkaita on 0,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 128 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 452. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 13 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 43 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 100 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 75740 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 128 €
Keskitulo, asukkaat25 166 €
Mediaanitulo, taloudet34 634 €
Keskitulo, taloudet43 910 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

29 %56 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–155,0 %
16–191,3 %
20–292,5 %
30–3910,0 %
40–4911,3 %
50–5915,0 %
60–6927,5 %
70–7922,5 %
80+5,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (75 henkeä).

Vain perusaste30,7 %
Ylioppilastutkinto1,3 %
Ammatillinen53,3 %
Alempi korkeakoulu9,3 %
Ylempi korkeakoulu5,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,5 %
Työttömät10,0 %
Opiskelijat2,5 %
Eläkeläiset48,8 %
Lapset 0–143,8 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat43
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa100 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko90,4 m²
Asumisväljyys48,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit27
Työpaikat alueella4

Nurmes: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nurmes

  1. 75970 Kohtavaara26 269 €
  2. 75710 Karhunpää26 224 €
  3. 75650 Savikylä24 054 €
  4. 75530 Porokylä22 706 €
  5. 75500 Nurmes Keskus22 198 €
  6. 75930 Petäiskylä22 017 €
  7. 75890 Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi21 295 €
  8. 75840 Ylä-Valtimo20 715 €
  9. 75770 Puukari20 484 €
  10. 75700 Valtimo Keskus20 422 €
  11. 75990 Höljäkkä20 211 €
  12. 75790 Rumo18 669 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 75680 Ylä-Luosta19 915 €
  2. 75700 Valtimo Keskus20 422 €
  3. 75710 Karhunpää26 224 €
  4. 75770 Puukari20 484 €
  5. 75790 Rumo18 669 €
  6. 75840 Ylä-Valtimo20 715 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.