Postinumeroalue · Nurmes

75530 Porokylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 544koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 706 €−14 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 75530 Porokylä (Nurmes) asui 2 544 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 105,7 km², joten asukkaita on 24 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 706 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 298. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 13 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 15,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 508 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 67 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 75530 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 706 €
Keskitulo, asukkaat25 441 €
Mediaanitulo, taloudet29 754 €
Keskitulo, taloudet37 197 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %70 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,0 %
16–193,6 %
20–295,9 %
30–399,3 %
40–4910,2 %
50–5910,3 %
60–6918,2 %
70–7918,6 %
80+13,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 224 henkeä).

Vain perusaste26,2 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen48,6 %
Alempi korkeakoulu19,4 %
Ylempi korkeakoulu4,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,5 %
Työttömät6,3 %
Opiskelijat3,8 %
Eläkeläiset43,7 %
Lapset 0–1410,0 %
Muut1,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 508
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa67 %
Vuokra-asunnoissa31 %
Yksinasuvien taloudet57 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko74,8 m²
Asumisväljyys45,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja24 %
Kesämökit326
Työpaikat alueella1 263

Nurmes: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nurmes

  1. 75970 Kohtavaara26 269 €
  2. 75710 Karhunpää26 224 €
  3. 75650 Savikylä24 054 €
  4. 75500 Nurmes Keskus22 198 €
  5. 75740 Pajukoski22 128 €
  6. 75930 Petäiskylä22 017 €
  7. 75890 Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi21 295 €
  8. 75840 Ylä-Valtimo20 715 €
  9. 75770 Puukari20 484 €
  10. 75700 Valtimo Keskus20 422 €
  11. 75990 Höljäkkä20 211 €
  12. 75790 Rumo18 669 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 74940 Remeskylä-Tihilänkangas25 321 €
  2. 74980 Tihilänkangas–
  3. 75500 Nurmes Keskus22 198 €
  4. 75650 Savikylä24 054 €
  5. 75680 Ylä-Luosta19 915 €
  6. 75700 Valtimo Keskus20 422 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.