Postinumeroalue · Pieksämäki

76150 Länsirinne

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 100koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 201 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 76150 Länsirinne (Pieksämäki) asui 3 100 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 24,6 km², joten asukkaita on 126 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 201 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 153. korkein 2 927 alueesta ja 15. kunnan 21 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 781 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 61 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 76150 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 201 €
Keskitulo, asukkaat24 787 €
Mediaanitulo, taloudet30 639 €
Keskitulo, taloudet36 831 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %69 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,6 %
16–193,0 %
20–298,6 %
30–3911,2 %
40–4910,5 %
50–5911,8 %
60–6917,1 %
70–7916,4 %
80+8,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 661 henkeä).

Vain perusaste25,7 %
Ylioppilastutkinto2,6 %
Ammatillinen48,2 %
Alempi korkeakoulu18,7 %
Ylempi korkeakoulu4,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,3 %
Työttömät4,9 %
Opiskelijat4,5 %
Eläkeläiset38,5 %
Lapset 0–1411,9 %
Muut3,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 781
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa61 %
Vuokra-asunnoissa39 %
Yksinasuvien taloudet52 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko74,9 m²
Asumisväljyys44,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja54 %
Kesämökit25
Työpaikat alueella611

Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pieksämäki

  1. 76620 Pyhitty27 445 €
  2. 77240 Halkokumpu27 327 €
  3. 76780 Lamminmäki26 470 €
  4. 77220 Neuvola25 827 €
  5. 76130 Pappilanmäki25 561 €
  6. 76850 Naarajärvi25 560 €
  7. 76940 Nenonpelto25 389 €
  8. 77430 Siikamäki25 101 €
  9. 77110 Paltanen24 864 €
  10. 77320 Hurskaala24 463 €
  11. 76280 Partaharju24 190 €
  12. 77580 Tihusniemi23 990 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 76100 Pieksämäki Keskus22 377 €
  2. 76120 Kontiopuisto23 829 €
  3. 76130 Pappilanmäki25 561 €
  4. 76280 Partaharju24 190 €
  5. 76620 Pyhitty27 445 €
  6. 76780 Lamminmäki26 470 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.