Postinumeroalue · Pieksämäki

76850 Naarajärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 703koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 560 €−3 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 76850 Naarajärvi (Pieksämäki) asui 2 703 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 144,5 km², joten asukkaita on 19 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 560 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 338. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 21 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 351 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 75 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 76850 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 560 €
Keskitulo, asukkaat28 447 €
Mediaanitulo, taloudet41 372 €
Keskitulo, taloudet47 382 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %69 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,7 %
16–193,0 %
20–296,7 %
30–3910,1 %
40–4910,2 %
50–5912,5 %
60–6920,2 %
70–7915,5 %
80+7,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 259 henkeä).

Vain perusaste21,5 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen48,6 %
Alempi korkeakoulu22,1 %
Ylempi korkeakoulu6,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,3 %
Työttömät3,9 %
Opiskelijat4,1 %
Eläkeläiset35,8 %
Lapset 0–1413,7 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 351
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa75 %
Vuokra-asunnoissa24 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko94,6 m²
Asumisväljyys48,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja11 %
Kesämökit317
Työpaikat alueella831

Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pieksämäki

  1. 76620 Pyhitty27 445 €
  2. 77240 Halkokumpu27 327 €
  3. 76780 Lamminmäki26 470 €
  4. 77220 Neuvola25 827 €
  5. 76130 Pappilanmäki25 561 €
  6. 76940 Nenonpelto25 389 €
  7. 77430 Siikamäki25 101 €
  8. 77110 Paltanen24 864 €
  9. 77320 Hurskaala24 463 €
  10. 76280 Partaharju24 190 €
  11. 77580 Tihusniemi23 990 €
  12. 76120 Kontiopuisto23 829 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 76280 Partaharju24 190 €
  2. 76620 Pyhitty27 445 €
  3. 76780 Lamminmäki26 470 €
  4. 76940 Nenonpelto25 389 €
  5. 77110 Paltanen24 864 €
  6. 77120 Venetmäki22 703 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.