Postinumeroalue · Pieksämäki

77120 Venetmäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat140koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 703 €−14 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 77120 Venetmäki (Pieksämäki) asui 140 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 126,0 km², joten asukkaita on 1,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 703 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 299. korkein 2 927 alueesta ja 18. kunnan 21 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 82 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 77120 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 703 €
Keskitulo, asukkaat26 264 €
Mediaanitulo, taloudet33 279 €
Keskitulo, taloudet41 640 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

35 %52 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,1 %
16–191,4 %
20–292,9 %
30–3911,4 %
40–4912,9 %
50–5910,7 %
60–6917,1 %
70–7925,0 %
80+11,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (130 henkeä).

Vain perusaste31,5 %
Ylioppilastutkinto4,6 %
Ammatillinen42,3 %
Alempi korkeakoulu18,5 %
Ylempi korkeakoulu3,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,4 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat2,9 %
Eläkeläiset48,6 %
Lapset 0–146,4 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat82
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet48 %
Lapsitaloudet7 %
Asuntojen keskikoko110,6 m²
Asumisväljyys66,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit182
Työpaikat alueella18

Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pieksämäki

  1. 76620 Pyhitty27 445 €
  2. 77240 Halkokumpu27 327 €
  3. 76780 Lamminmäki26 470 €
  4. 77220 Neuvola25 827 €
  5. 76130 Pappilanmäki25 561 €
  6. 76850 Naarajärvi25 560 €
  7. 76940 Nenonpelto25 389 €
  8. 77430 Siikamäki25 101 €
  9. 77110 Paltanen24 864 €
  10. 77320 Hurskaala24 463 €
  11. 76280 Partaharju24 190 €
  12. 77580 Tihusniemi23 990 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 76850 Naarajärvi25 560 €
  2. 76940 Nenonpelto25 389 €
  3. 77110 Paltanen24 864 €
  4. 77140 Huumala19 432 €
  5. 77220 Neuvola25 827 €
  6. 77240 Halkokumpu27 327 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.