Postinumeroalue · Pieksämäki

77330 Virtasalmi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat518koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 670 €−14 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 77330 Virtasalmi Keskus (Pieksämäki) asui 518 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 226,7 km², joten asukkaita on 2,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 670 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 312. korkein 2 927 alueesta ja 19. kunnan 21 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 280 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 81 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 77330 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 670 €
Keskitulo, asukkaat26 378 €
Mediaanitulo, taloudet31 319 €
Keskitulo, taloudet42 422 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %60 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,7 %
16–193,7 %
20–294,1 %
30–396,0 %
40–4910,2 %
50–5915,4 %
60–6921,0 %
70–7917,6 %
80+12,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (458 henkeä).

Vain perusaste27,7 %
Ylioppilastutkinto2,0 %
Ammatillinen50,4 %
Alempi korkeakoulu15,9 %
Ylempi korkeakoulu3,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset33,0 %
Työttömät4,6 %
Opiskelijat5,0 %
Eläkeläiset45,2 %
Lapset 0–148,7 %
Muut3,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat280
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa81 %
Vuokra-asunnoissa16 %
Yksinasuvien taloudet46 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko88,3 m²
Asumisväljyys52,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja3 %
Kesämökit607
Työpaikat alueella136

Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pieksämäki

  1. 76620 Pyhitty27 445 €
  2. 77240 Halkokumpu27 327 €
  3. 76780 Lamminmäki26 470 €
  4. 77220 Neuvola25 827 €
  5. 76130 Pappilanmäki25 561 €
  6. 76850 Naarajärvi25 560 €
  7. 76940 Nenonpelto25 389 €
  8. 77430 Siikamäki25 101 €
  9. 77110 Paltanen24 864 €
  10. 77320 Hurskaala24 463 €
  11. 76280 Partaharju24 190 €
  12. 77580 Tihusniemi23 990 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 77220 Neuvola25 827 €
  2. 77240 Halkokumpu27 327 €
  3. 77320 Hurskaala24 463 €
  4. 77350 Montola23 039 €
  5. 77380 Kantala25 836 €
  6. 77430 Siikamäki25 101 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.